کیف پول نرم افزاری

نگهداری ارز دیجیتالی به دلیل فرم و شکل نداشتن به نحوی دیگر بایستی آنرا ذخیره نمود. می توان کلید خصوصی ( Private key) آنرا که اجازه دسترسی به موجودی و امضای تراکنش ها را می دهد در جای امنی ذخیره کرد. از ترکیب کلید عمومی ( Public key) و کلید خصوصی (Private key) است کهامکان تراکنش در ارز دیجیتال فراهم میشود.

کیف پول نرم افزاری از جمله کیف پول هایی است که در دستکتاپ یا موبایل های هوشمند از آنها استفاده میشود که در ادامه بیشتر در مورد آن شرح میدهیم.

 

کیف پول کاغذی

یک برگ کاغذ است که در آن کلید خصوصی، آدرس عمومی، آدرس دریافت ارز دیجیتال درج شده است.

کلید های عمومی و خصوصی در این کاغذ شامل QR-CODE است و بر روی کاغذ وجود دارد تا از طریق اسکنر ها به سرعت به موجودی دسترسی پیدا کند. از مزیت های های این کیف پول ها ذخیره سازی به طور آفلاین است که باعث میشود از معرض خطر به هک شدن جلوگیری کند.

فراموش نشود که اگر این کاغذ به هر دلیلی از دزدی و... مفقود شود تمام موجودی شما نیز از بین خواهد رفت. به خاطر داشته باشید که کیف پول های کاغذی برای نگهداری طولانی مدت ارز های دیجیتال است.

 

کیف پول موبایلی

هر کسی که روزانه نیازمند انجام تراکنش ها ارز دیجیتال باشد کیف پول موبایلی از مهم ترین و ضروری ترین ها است.

این کیف پول یک اپلیکیشن است که بر گوشی های اندروید و Ios نصب و در آنها کلید خصوصی نگهداری میشود، امکان ارسال ارزها در این اپ فراهم شده است.

اما متاسفانه همیشه در معرض هک شدن هستند و اگر موبایل به هر دلیل آسیب ببیند یا مفقود شود میتواند ذخیره از بین برود.

بهترین عملکرد این است که از نرم افزار پشتیبان گیری شود.

کیف پول دسکتاپ

این کیف پول بر PC و لب تاب نصب میشود. این نرم افزار ها کلید خصوصی والت را روی هارد درایو کامپیوتر نگهداری می کنند.

این کیف پول ها امن تر از برخی کیف پول های آنلاین دیگر و موبایل هستند زیرا کلید خصوصی را در کامپیوتر نگهداری می کند و این کلید در احتیار هیچ واسطه و شحص دیگر نیست. اما چون این کیف پول هم به اینترنت وصل می شود امکان هک شدن وجود دارد اما گزینه ی تقریبا مطلوبی است.

 

کیف پول سخت افزاری

امن ترین کیف پول برای ارز های دیجیتالی که قابلیت هک شدن ندارد زیرا یک وسیله ی فیزیکی است که دارای دکمه برای تایید تراکنش است و صفحه ی نمایشگر کوچک نیز بر روی آن نصب شده است. این کیف پول برای تراکنش ها یکبار در نرم افزار و یک بار در کیف پول باید تایید بشود.

این دستگاه سخت افزاری کلید خصوصی را به صورت کاملا ایمن نگهداری می کند.

سابقه ی این دستگاه در مورد هک شدن و دزدیده شدن تا به الان وجود نداشته است.

نکته مهم اینکه کیف پول های سخت افزاری در برابر بد افزار ها و ویروس های کامپیوتری مصون است.

 

بهترین نوع کیف پول

با توجه بر ویژگی های گفته شده در مورد کیف پول های آنلاین که امکان هک شدن آنها زیاد است کیف پول سخت افزاری هر چند که آنلاین می باشد اما از هک شدن دور است زیرا آن دکمه ی فیزیکی بر روی هر کیف پول برای تایید تراکنش دست هکر  ها را کوتاه میکند اما در صورت قادر نبودن به خرید کیف پول مجازی اگر دیدتان نوعی سرمایه گذاری است از کیف پول کاغذی استفاده کنید این کیف پول همانطور که گفته شد آفلاین است و برای سرمایه گذاری طولانی مدت استفاده میشود از کیف پول های آنلاین دیگر کامپیوتر است که ذخیره سازی بر هارد صورت میگیرد ولی در آخر آن هم امکان هک شدنش بسیار وجود دارد.

در خاطر بماند هرکسی که کارش در دنیای ارز دیجیتال ثابت قدم میشود برای حفظ و نگهداری سرمایه ی اش از کیف پولهای سخت افزاری استفاده میکند.