تاریخچه پول

آغاز تاریخ پول از دوران داد و ستد و یا تهاتر شروع شد، در دوران کشاورزی وقتی کشاورزان بیش از یک نوع گیاه را کشف کردند،  برای رفع نیاز یک دیگر از فرایند کالا به کالا استفاده کردن.

 این فعالیت مشکلاتی را به همراه داشت مثلا ارزش کالا به نسبت هم معلوم نبود.

کالا های ارزشی

در این میان یکسری کالا های کمیاب (کالا ها در هر منطقه متفاوت بود) ارزش مادی گرفت مثلا جایی پوست سوسمار یا غلات برای خرید کالا استفاده میشد.

این نیز اشکالاتی داشت از جمله ی این مشکلات فاسد شدن برخی کالا که ارزش مادی به خود گرفته بود.

پیدایش طلا و نقره

 در پی این مشکلات، طلا و نقره که در تمام جهان استخراج آن سخت بود و کمیاب تر بود از طرفی تاریخ انقضا نداشت و به دلیل سخت استخراج شدن امکان جعل کردن کم بود به میان آمد و عنوان اولین پول را گرفت.

ضرب سکه

 اما از آنجا که همچنان ارزش را معلوم نمیکرد آنرا ضرب کردن و به سکه های فلزی کوچک و قابل حمل تر درآوردند از طرفی هر حکومت به نام خود مهری بر سکه ها ثبت کرد.

آغاز پول کاغذی

با وجود سکه کار  داد و ستد آسان شد و موجب گسترش صرافی ها شد. تجار طلای خود را به صرافها میسپردند و رسید دریافت میکردند.

تاریخچه آغاز پول های کاغذی همین رسید هایی بود که صرافها در ازای طلای سپرده شد در صرافی ها دریافت میکردند.

مردم نیز این رسید ها را به عنوان پول قبول میکردن زیرا اطمینان داشتن که در صرافی ها سکه وجود دارد.

هر چند که اینکار باعث کلاه برداری برخی صرافان شد اما سر انجام این پول های کاغذی به اسکناس ختم شد.

 

 پیدایش بانک و مفهوم شبهه پول

پس از پیدایش بانک مفهوم شبهه پول به ارمغان آمد، مانند چک، سفته که به اعتبار و پشتوانه بانک باز هم مردم از آن استفاده میکردند.

 با پیشرفت تکنولوژی شبهه پول دیگری به اسم کارت اعتباری به وجود آمد این شبهه پول هم مانند چک، پول شما پس از تحویل به بانک تنها ارزش آن در بانک ذخیره میشود به قولی بانک میتواند با پول مردم کار کند و فقط عددی به عنوان پول ثبت کند و وقتی با کارت اعتباری خریدی انجام شود عددی از حساب این فرد کم  میشود و به حساب دیگری اضافه  میشود تا زمانیکه نیاز به پول را به بانک اعلام کنید و اعتبارتان حذف میشود و به شما پول نقد داده میشود.

 

همانطور که در بالا ذکر شد  پشتوانه تمام پولها و شبهه پول ها در وهله نخست اعتماد مردم و وجود طلا و نقره و اعتبار فرد در بانک بود.

تاریخچه ارز های دیجیتالی

با پیشرفت بیشتر، انقلاب بزرگی در تکنولوژی شد که تاثیر چشمگیری بر پول گذاشت.

تاریخچه ی ارزهای دیجیتالی به سال 2008 برمیگردد با انتشار مقاله ای که نوعی پول الکترونیک به نام بیت کوین را معرفی کرد آغاز شد.

  ساتوشی ناکاموتو نام فرد یا گروهی است که فرض میکنند که بیت کوین را راه اندازی کردند. از سال  2009به طور جدی آغاز شد.

 بیت کوین در سال 2018 به دلیل اینکه به  13 هزار دلار رسید به شهرت و شکوفایی دچار شد.

عملکرد بیت کوین

می توان با آن سفارش آنلاین انجام داد در هر نقطه از جهان به آسانی پول فرستاد و در آن سرمایه گذاری کرد.

 

هدف بیت کوین

از آنجا که ارز های دیجیتالی غیرمتمرکز  هستند فضایی امن برای ذخیره و انتقال پول هستند امنیت این ارز ها به دلیل این است که هیچ بانک و سیستم متمرکزی دولتی ای بر آن دخالت ندارد و همین باعث میشود که از هرگونه تورمی دور باشد.

پشتوانه ی ارزهای دیجیتال

بر خلاف پول های فیزیکی که پشتوانه آنها عموما طلا و نقره است، پشتوانه ی ارزهای دیجیتالی فقط و فقط اعتماد مردم است. ارزش گذاری ارز دیجیتال از طریق عرضه و تقاضا مشخص میشود.

بلک چین (block chain)

بستری برای ارز های دیجیتال است؛ یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است، تفاوت با سیستم های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک  گذاشته میشود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده  تقریبا از بین می رود.

اطلاعات در بلاگها ثبت میشود و بلاگ ها باهم به صورت زنجیره ای مرتبط میشوند.

 

کیف ولت (کیف پول های سخت افزاری)

به دو نوع فیزیکی و نرم افزاری هستند، کیف پولهای نرم افزاری در موبایلهای هوشمند و کامپیوتر و تبلت نصب میشوند و در آن از پول های خود نگهداری میکنید.

کیف پولهای سخت افزاری فیزیکی از امنیت بالاتری برخوردار اند زیرا از ویروس گرفتن و دخول بد افزار ها جلوگیری میکنند از طرفی در برابر هک شدن و دزدیده شدن پولها محافظت میکنند.

هر کس که در این بستر فعالیت میکند درای یک کد است باید از این کد محافظت کند تا پولهای دیجیتالی اش محفوظ بماند.