یک مکان مجازی برای خرید و فروش ارز های دیجیتال می باشد.

نرخ قیمت ارز های مجازی بر اساس همین عرضه و تقاضا در صرافی به دست می آید.

وقتی که تقاضای ارزی بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می یابد از طرفی اگر تقاضای ارزی کمتر باشد، قیمت آن نیز کاهش می یابد.

 

انواع صرافی های ارز دیجیتال

این صرافی ها بر اساس مخاطبان به سه دسته تقسیم میگردد

  1.  صرافی ارز دیجیتال خصوصی: تنها با دعوت میتوان در این صرافی ها عضو شد.
  2.  صرافی ارز دیجیتال عمومی: ارائه خدمات به تمام کاربران امکان پذیر است.
  3. صرافی ارز دیجیتال منطقه ای: تنها به کشور یا کشور های یک حوزه جغرافیایی محدود، خدمات رسانی انجام می دهد.

صرافی ها

برای خرید و  فروش ارز های دیجیتال مانند ارزهای فیزیکی باید به صرافی مراجعه نمود اما با توجه بر اینکه ارز های دیجیتال وجود فیزیکی ندارند این ارز ها به طور دیجیتال و مجازی در صرافی ها خرید و فروش میشود.

صرافی های ارز دیجیتال به دو صورت فعالیت می کنند؛ یا به صورت مستقیم ارز های دیجیتال را به فروش می رسانند و در ازای آن ارز ها پول فیات از جمله دلار، ریال، یورو و... میگیرند یا  به صورت واسطه ای میان خریداران و فروشندگان است.

صرافی وظیفه ی به هم رسانی سفارشات خرید و فروش بین کاربران را انجام می دهد و از هر معامله ی انجام شده کمیسیون دریافت می کند.

در نوع اول قیمت ارز های دیجیتال مستقیما توسط صرافی های ارز دیجیتال مشخص می گردد، اما در نوع دوم قیمت ارز های دیجیتال توسط خود فروشنده تعیین میشود. به نوع اول صرافی این صرافی ها، صرافی کارگزار گفته میشود و نوع دوم آن بازار معاملاتی گفته می شود.

صرافی هایی که به صورت واسطه در حوزه خرید و فروش ارز های دیجیتال فعالیت می کند، بیشتر می باشد.

نوع دیگر صرافی های ارز دیجیتال بدین شرح است که کاربران  با مالکان سایت خرید و فروش می کنند. این صرافی ها اغلب محلی هستند و به کاربران کشور یا منطقه ی خاصی سرویس می دهند.

تشخیص صرافی معتبر از نامعتبر

کاربران ایران توانایی این را دارند که از صرافی های ارز دیجیتال خارجی و صرافی های ارز دیجیتال ایرانی اقدام به خرید نمایند.هنوز در ایران و برخی از کشور های جهان قوانین شفافی برای خرید و فروش ارز دیجیتال و  حتی صرافی های ارز دیجیتال وجود ندارد، با این اوصاف اعتماد به صرافی ها در ایران دشوار میشود.

در کل راه هایی برای تشخیص صرافی های معتبر از نامعتبر وجود دارد. اما ذکر شود که این روشها از لحاظ علمی ثابت شده نیستند و روشی عقلی، منطقی و بر اساس تجربه است.

برخی از اصلی ترین مواردی که به هنگام انتخاب صرافی ارز های دیجیتال باید به آن دقت نمود بدین شرح می باشد

  •  دامنه سایت صرافی ارز دیجیتال را به صورت جدی و درست بررسی شود.از اینکه آدرس صرافی انتخابی در لیست اسکم (لیست کلاهبرداری) نباشد اطمینان حاصل شود.
  • از کسانی که در آن صرافی سرمایه گذاری کرده اند در رابطه با سابقه و اعتبار صرافی پرس و جو شود.
  • اعتبار صرافی را با تحقیق و پژوهش و سرچ در مرورگر در بازار ایران و جهان بررسی شود.
  • در مورد تعداد کاربران و مراجعه کنندگان و حجم معاملات صرافی های پرس و جو و تحقیق شود.
  • کارمزد های صرافی و همچنین پشتیبانی آنرا درنظر گرفته شود.
  • سایت صرافی و شبکه های اجتماعی آن را به صورت کاملا درست و جدی بررسی شود.

 

تفاوت صرافی های ارز دیجیتال و ارز های دیگر

همانطور که در مقاله ارز دیجیتال گفته شد تاریخ صرافی ها پس از اینکه پول فلزی در دست مردم رواج پیدا کرد و تاجران برای رفت و آمد قادر به حمل آن همه پول نبودن نهادی به اسم صرافی تاسیس شده که در واقع بیشتر فرم بانک های  امروزی را داشت؛ تاجر پول های خود را به صرافی میسپرد وبرگه کاغذی به عنوان رسید از آن دریافت میکرد و با همان رسید میتوانست خرید و فروش کند. صرافی در لغت به معنای داد و ستد انواع پول است. ارز های فیزیکی به دلیل ملموس بودنشان راحت با ارز فیزیکی دیگر داد و ستد می شود اما ارز دیجیتال به طور اینترنتی سرمایه را به فروش رسانیده سپس پول فیزیکی دریافت میشود.

در کل:

یکی از فعالیت های کلی صرافی جا  به جایی پول بر اساس شرایط قانونی از موسسه و بانکی به موسسه و بانک دیگر و حتی در رابطه با انتقال برون مرزی بر اساس شرایط قانونی امکان پذیر است.